Nowelizacja Ustawy o pomocy społecznej: Wynagrodzenie za pomoc sąsiadom w potrzebie
Wprowadzona nowelizacja Ustawy o pomocy społecznej daje możliwość uzyskania wynagrodzenia za pomoc sąsiedzką, niosącą wsparcie w codziennym zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Wszystko to jest możliwe dzięki finansowaniu ze strony samorządów. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować się do otrzymania środków finansowych za takie działanie?
Zaczynając od 1 listopada 2023 roku, gminom nadano prawo do tworzenia usług opiekuńczych, które mają formę usług sąsiedzkich. Są one dedykowane dla osób mieszkających samotnie, którym ze względu na starość, stan zdrowia lub niepełnosprawność potrzebne jest wsparcie pozostałych osób. Celem usługi sąsiedzkiej jest dostarczenie pomocy w realizacji podstawowych życiowych czynności.
Usługi sąsiedzkie mogą stać się niezbędne dla osób, które ukończyły 65 lat i wymagają pomocy w miejscu mieszkania. Usługa ta obejmuje przeprowadzanie prostych czynności dnia codziennego, podstawową pielęgnację higieniczną oraz utrzymanie kontaktów z otoczeniem.
Tego typu wsparcie umożliwia osobom korzystającym z niego prawidłowe i długotrwałe funkcjonowanie w ich własnym środowisku domowym. Warto jednak zauważyć, że z możliwości świadczenia usług sąsiedzkich wyłączone są członkowie rodziny. Usługodawcami mogą być wyłącznie osoby dorosłe, zamieszkujące w bliskim sąsiedztwie i akceptowane przez osobę, której będą one świadczone.
Starogardzki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej złożył wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o współfinansowanie usług sąsiedzkich na kwotę 72.000 złotych. Przewiduje się wprowadzenie tego typu usług w 15 środowiskach jeszcze w tym roku. Wstępne szacunki kosztów wynoszą 130.000 złotych, a obejmują one zakup biletów MZK, szkolenia z pierwszej pomocy, zakup niezbędnych środków higienicznych, takich jak rękawiczki i płyny do dezynfekcji, a także ubezpieczenie OC dla osób świadczących usługi sąsiedzkie.