Wybierz się na intrygującą wystawę medalierską
Zapraszamy na wystawę wszystkich pasjonatów historii oraz medalów. Z pewnością dla tej grupy odbiorców wystawa będzie bardzo interesująca.
Wystawa pt. „Medalierstwo polskie ze zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim” dostępna jest dla mieszkańców miasta Starogard Gdański od 21 stycznia 2022 roku do 18 marca 2022 roku. Wystawa dostępna jest Ratuszu Miejskim przy ulicy Rynek 1. Czynna jest jednak w wyznaczonych godzinach od 18:00 do 19:30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Jest to z pewnością fantastyczna okazja do zapoznania się z nietuzinkową wystawą. Jeśli nie masz pomysłu na to jak spędzić wolny czas pod wieczór, wybierz się wraz z grupą przyjaciół lub znajomych na nieprzeciętną wystawę. Z pewnością zaciekawi ona wielu pasjonatów historii. Na wystawę zaprasza Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim Pan Dr Mariusz Brodnicki.
Medalierstwo to mało popularna dziedzina, która łączy w sobie rzemiosło oraz sztukę plastyczną. Polega ona na wykonywaniu drobnych medali w różnych kształtach. Zazwyczaj są one okrągłe i powstają w celu upamiętnienia wybitnej postaci lub wydarzenia. Dziedzina ta kojarzona jest głównie z rzemiosłem artystycznym. Medale różnią się od monet brakiem nominału. Do technik wykonywania medali zalicza się odlew, stemplowanie, trybowanie oraz niello (związane z grawerowaniem).
Co ciekawego będzie można spotkać na wystawie? Czego mogą dowiedzieć się goście przybywając do Ratusza? Wyjaśniamy poniżej.
Podczas wystawy będzie można obejrzeć wszystkie medale, które znajdują się aktualnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kociewskiej. Wystawa może okazać się również bardzo interesująca dla osób, które niekoniecznie pasjonują się wskazanym tematem. Po prostu ilość wiedzy i sposób prezentacji zapowiada się bardzo intrygująco i zachęcająco.
Przybyli na wystawę goście będą mogli obejrzeć ciekawe eksponaty w tym np. medal z wizerunkiem Jana Pawła II zatytułowany „Sercem i czynem” oraz medal z postacią bł. ks. prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Goście będą mogli również posłuchać wiadomości na temat powstawania sztuki medalierskiej w Europie, a także w naszym kraju.
Ponadto przybysze dowiedzą się kim był mecenas medalierstwa oraz kto założył Mennicę Warszawską. Zainteresowani uzyskają wiedzę o pochodzeniu głównego medaliera w dawnych czasach Rzeczypospolitej Polskiej. Przybyli na wystawę goście zobaczą różne kształty medali oraz dowiedzą się z jakich tworzyw powstawały.