Dziś w Starogardzie świętowana jest uroczystość „Trzech Króli”
W godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta Starogard Gdański będą mogli podziwiać „Orszak Trzech Króli”, który przemaszeruje ulicami naszej miejscowości. Organizatorzy zapraszają wszystkich na tę niezwykłą uroczystość nawiązującą do religii chrześcijańskiej.
Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego do udziału w tym niezwykłym dla chrześcijan święcie. Dziś ulicami miasta przejdzie „Orszak Trzech Króli”. Ta niezwykła akcja organizowana jest w Starogardzie już po raz siódmy. Każdego roku w dniu 6 stycznia odbywają się uroczyste obchody tego święta. Trzeba przyznać, że z roku na rok organizowane święto zyskuje coraz większą popularność i zrzesza sporą grupę ludzi.
Z pewnością nadchodzący „Orszak Trzech Króli” będzie robił wrażenie! Już jest określany mianem największych jasełek w mieście. Uroczystość zaplanowano na godzinę 13:30. Start przemarszu odbędzie się spod Kościoła św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim na Rynku. Trasa będzie wiodła przez rondo im. Starogardzkich Strażaków. Koniec trasy będzie znajdować się w Parafii św. Wojciecha. Tutaj symbolicznie zostanie złożony pokłon małemu Jezusowi Chrystusowi w przygotowanym żywym żłóbku. Następnie na przybyłych na uroczystość gości czekać będzie koncert kolęd i pastorałek. Zapowiada się niezwykle interesująco!
Co wiemy na temat święta „Trzech Króli”?
Święto „Trzech Króli” określane jest także jako „Dzień Objawienia Pańskiego”. Tak naprawdę nazwa „Trzech Króli” jest potocznym określeniem, które funkcjonuje pośród społeczeństwa. W tym dniu obywatele naszego kraju, którzy są chrześcijanami nie idą do pracy. Jest to święto, w którym upamiętnia się czas złożenia hołdu małemu Jezusowi przez trzech króli pochodzących ze Wschodu.
W dawnych czasach tradycja tego święta była zupełnie inna od tej, którą znamy dzisiaj. Wcześniej bez względu na stopień zamożności ludzie obdarowywali się najróżniejszymi upominkami. Najmłodsze dzieci otrzymywały w prezencie jabłka oraz orzechy. Ponadto do domów przychodzili kolędnicy. Stosowany był też zwyczaj wybierania tzw. „migdałowego króla”.
Do dzisiaj bardzo często można spotkać napisy na drzwiach „K+M+B” oraz skrót nowego roku. Zapis ten oznaczać ma wszelkie błogosławieństwa dla mieszkańców domu. Drugą uznaną interpretacją jest, że skrót oznacza inicjały trzech króli. Warto podkreślić, że również w tym dniu uznaje się zakończenie okresu Bożego Narodzenia, a także rozpoczyna się karnawał.