Wybierz się na wystawę „96 X Giewont”
W mieście dostępna jest wyjątkowa wystawa obrazów malarskich. Wolny czas warto przeznaczyć na zapoznanie się ze „Sztuką Polską”.
Organizatorzy przedsięwzięcia zapraszają na niezwykła wystawę, która dostępna jest w naszym mieście. To propozycja nie tylko dla koneserów sztuki, ale również dla każdego zainteresowanego gościa, który pragnie zapoznać się z obrazami z przełomu XIX i XX wieku. Organizatorami wystawy są Galeria A im. Michała Faryseja oraz Centrum Kultury w Starogardzie. Partnerem realizowanej akcji jest Starogard Gdański.
Trzeba przyznać, że w naszym rejonie jest to jak na razie największa tego typu wystawa. Zebrana kolekcja przedstawia obrazy pochodzące z przełomu wieku XIX oraz XX. Tematem wystawianych obrazów jest góra Giewont. Kolekcja liczy łącznie 96 obrazów i co warto podkreślić pochodzi od wyjątkowych osób jakimi są państwo Elżbieta oraz Andrzej Kubasiewicz.
Zainteresowane osoby mają możliwość obejrzenia interesującej wystawy do 15 lutego 2022 roku. Kolekcję obrazów można zwiedzić w każdą niedzielę w godzinach 14:00 – 18:00, poniedziałek w przedziale czasowym 10:00 – 15:00, a także od wtorku do piątku 10:00 – 18:00. Wystawa znajduje się w Galerii A w Starogardzkim Centrum Kultury przy Al. Jana Pawła II Nr 3 w Starogardzie Gdańskim.
Skąd pomysł na wystawę, której główną tematyką jest góra „Giewont”?
Góra Giewont położona jest w naszym kraju w Tatrach Zachodnich. Uznawana jest za najwyższy szczyt w tym regionie, a także jest najbardziej popularna. Dla wielu wędrowników górskich jest celem do zdobycia. To zapewne wielkość tej góry sprawia, że zapiera ona dech w piersiach wielu osób. Nic więc dziwnego, że na przełomie wielu lat stała się obiektem westchnień dla wielu artystów.
Motyw góry Giewont pojawia się w literaturze, fotografii, obrazach malarskich, a nawet w piosenkach. Ze względu na jej zarys często kojarzona jest z postacią rycerza, który śpi. Ten cud natury był inspiracją dla wielu malarzy, którzy stworzyli liczne dzieła. Dowodem na to jest chociażby kolekcja państwa Kubasiewiczów. W ich zbiorach znajdują się prace takich artystów jak np. Jan Zamojski, Stanisław Jarocki, Marcel Harasimowicz, Michalina Krzyżanowska, Henryk Uziębło, Wincenty Wodzinowski, Henryk Szczygliński, Stefan Filipkiewicz, Stanisław Kamocki, Władysław Jarocki.
Wypad na zorganizowaną wystawę to bardzo ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Z pewnością każda osoba, która zdecyduje się na zwiedzanie będzie usatysfakcjonowana. Szczerze zachęcamy i polecamy tego typu inicjatywy artystyczne realizowane w naszym regionie.