Wsparcie dla seniorów w Starogardzie
Najstarsi mieszkańcy miasta Starogard otrzymali opaski bezpieczeństwa. W przypadku zagrożenia życia możliwa będzie szybka reakcja, dzięki wbudowanemu systemowi SOS.
Pod koniec lipca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w naszym mieście postanowił przystąpić do programu „Korpus wsparcia seniora”. Jest to ogólnopolski program, który cieszy się dużym uznaniem w całej Polsce. Teraz do programu przystąpiło również nasze miasto. Projekt skierowany jest do osób, które mają 65 lat lub więcej.
W przypadku naszego miasta program polega na wręczeniu seniorom przydatnych „opasek bezpieczeństwa”. Do programu w naszym mieście przystąpiło 50 osób. W dniu 27 lipca Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard spotkał się z najstarszymi mieszkańcami Starogardu Gdańskiego. Podczas tego wydarzenia pojawiła się również dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Anna Drążek. Podczas wydarzenia wręczono uczestnikom programu specjalne opaski.
Opaski to na naszym polskim rynku prawdziwa rewolucja. Mają one wiele pozytywnych funkcji, dzięki którym w wielu przypadkach opaski przysłużyły się do uratowania ludzkiego życia. Opaski służą do mierzenia saturacji i ciśnienia, posiadają detektor upadku, wyposażone są w lokalizator GPS, a także służą do wzywania pomocy poprzez funkcję umożliwiającą dwustronną komunikację głosową. Opaski są ładowane indukcyjnie. Niedawno o tym programie informował serwis https://www.halopoznan.pl/.
Kto może ubiegać się o „opaskę bezpieczeństwa”?
Opaski przyznawane są nie tylko ze względu na wiek seniorów, ale brane są pod uwagę także inne czynniki. Brane są pod uwagę osoby starsze prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe lub mieszkające z innymi osobami. Niemniej jednak domownicy nie są wstanie zapewnić starszym osobom godnego wsparcia (np. poprzez wielogodzinną pracę, opiekę nad dziećmi). Brana pod uwagę jest również samodzielność w codziennym funkcjonowaniu starszych osób.
Opaska posiada przycisk SOS. Przycisk powinien być użyty w przypadku kryzysowych sytuacji związanych ze zdrowiem. Następnie następuje połączenie z infolinią telecentrum medycznego. Połączenia odbierze opiekun medyczny, ratownik medyczny lub pielęgniarka. Osoba, z którą schorowany podejmie rozmowę zadecyduje o tym w jaki sposób udzielić pomocy oraz czy należy wezwać pogotowie ratunkowe. Co ciekawe, do telecentrum można zadzwonić o każdej porze dnia i nocy, we wszystkie dni.
Bez wątpienia wbudowany system SOS pomógł już uratować niejedno życie. Zdecydowanie warto wyposażyć naszych lokalnych seniorów w ten nowoczesny sprzęt. Seniorzy zostaną oczywiście przeszkoleni w zakresie obsługi opaski, która wygląda jak zegarek.