Otwarto świetlicę „Promyk”
Teraz ukraińskie dzieci, które uciekły przed wojną będą mogły w spokoju bawić się ze swoimi rówieśnikami. Uśmiechnięte twarze maluchów oznaczały, że wysiłek był tego warty!
Nareszcie otwarto świetlicę „Promyk”. Świetlica dedykowana jest dla dzieci, które przybyły z Ukrainy w obliczu wojny. Świetlica powstała przy parafii pw. NSPJ na Łapiszewie. Została powołana „do życia” przez Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Jednak nie udałoby się tego zrobić gdyby nie pomoc innych, a w szczególności dzięki proboszczowi parafii, prezydentowi miasta, wójta gminy i wielu wolontariuszy. Zdecydowanie dzięki takim jednostką i pomocnikom nasz świat staje się lepszym miejscem!
Pomogli również przyjaciele działający na co dzień w Stowarzyszeniu Diepholz (partnerskie miasto Starogardu Gdańskiego). Teraz dzięki zaangażowaniu wielu osób dzieci z Ukrainy będą miały swoje miejsce do zabawy i integracji z innymi rówieśnikami. Wspomniane Stowarzyszenie „Można Inaczej” bardzo prężnie działa w zakresie udzielania pomocy ludziom z Ukrainy. Wskazana jednostka jest także dużym wsparciem dla mieszkańców Starogardu, którzy udzielili schronienia dla osób przybyłych z Ukrainy.
Pani Dorota Dorau – Prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” podziękowała wszystkim za okazaną pomoc! Nie kryła wzruszenia całą zaistniałą sytuacją.
Prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” podczas otwarcia podziękowała za pomoc wszystkim zaangażowanym. Szczególne ukłony powędrowały do Ks. Dziekana, Prezydenta Miasta oraz Wójta Gminy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się wykonać remont świetlicy, a także ją wyposażyć oraz zatrudnić opiekunki do zajmowania się dziećmi. Niezbędną pomoc zapewnili również Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także członkowie Stowarzyszenia TRI.
Placówka, którą otwarto będzie funkcjonowała codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00. Świetlica maksymalnie może pomieścić piętnaście osób. Na chwilę obecną wiadomo, że do świetlicy uczęszcza dwanaścioro dzieci. W otwartej świetlicy znajduje się pomieszczenie, w którym dzieci mogą spożywać posiłki oraz uczyć się. Znajduje się także oddzielona sala do zabaw wraz z szatnią. Na koniec oficjalnego otwarcia goście mogli poczęstować się pysznymi wypiekami i najrozmaitszymi słodkościami przygotowanymi przez ukraińskie kobiety.