Śladem zabytków Starogardu
Starogard to przepiękna miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, która posiana liczne zabytki. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym propozycjom.
Rynek z Ratuszem
Ta centralna część miasta jest jedną z najpiękniejszych w okolicy. Tutaj mieszkańcy miejscowości lubią spędzać swój wolny czas, spacerują i gawędzą. To także najstarszy fragment miasta. W tym miejscu istniał kiedyś ongiś folwark i wieś należąca do Piotra Święcy. Kiedy teren został wykupiony przez Krzyżaków zaczęła powstawać zabudowa osady warownej, nadzorowanej przez Teodota z Florencji. Na środku placu znajduje się ratusz, który został zniszczony w pożarze w 1484 roku oraz w wyniku wojny ze Szwedami. Został przebudowany w XVIII wieku. Ostatnie przebudowanie budynku nastąpiło w 1893 roku. Całość zdobią urocze kamienice, które zostały wzniesione na średniowiecznych fundamentach.
Fara p.w. św. Mateusza
Kościół powstał w XIV w. i uznawany jest za najstarszą świątynię w miejscowości. Architektura fary posiada układ bazylikowy. Na przełomie wieków była rozbudowywana i remontowana. Krzyżacy dołączyli do budowli korpus nawowy. W nawach występuje charakterystyczne gwieździste sklepienie. We wnętrzu możemy znaleźć fresk przedstawiający scenę „Sądu Ostatecznego”. Posiada rzeźby i tablice upamiętniające ważne osobistości tutejszych ziem oraz świętych religii chrześcijańskiej jak np. kamienna tablica na cześć Fabiana Legendorfa-Mgowskiego – dawny wojewoda pomorski i starosta starogardzki, rzeźba „Chrystusa Starogardzkiego”, posąg bóstwa słowiańskiego Swaroga.
Kościół św. Katarzyny
W jednym z narożników Rynku w Starogardzie znajduje się Kościół św. Katarzyny. Wcześniej w tym samym miejscu istniał średniowieczny kościół luteran. Na jego fundamentach powstała ówczesna świątynia (1802 rok). Wysoka wieża kościelna często pełni funkcję punktu orientacyjnego podczas wycieczek turystycznych po mieście.
Stado Ogierów
To kompleks neogotyckich budynków z czerwonej cegły ulokowanych na przestrzeni 23 ha. Budynki powstały w latach 1890 – 1896. Dzisiaj często organizowane są tutaj różne aukcje handlowe i zawody hippiczne. Jest także ciekawym miejscem dla turystów, którzy mogą obejrzeć takie eksponaty jak powozy i uprzęże konne. Dla chętnych istnieje możliwość uprawiania jazdy konnej.
Baszta Książęca, Gdańska, Młyńska
W Starogardzie można zwiedzić, aż trzy baszty: Książęcą, Gdańską i Młyńską. Baszta Książęca (Narożna) to największa i najstarsza ze wszystkich zachowanych. Prawdopodobnie fundamenty budowli pochodzą z czasów książąt gdańsko – pomorskich. Baszta Gdańska (Szewska) to z kolei najlepiej zachowany obiekt obronny w mieście. W przeszłości stanowiła funkcję obronną, obserwacyjną, a także przez pewien czas więzienną. Baszta Młyńska (Tczewska) to rekonstrukcja dawnych umocnień. Dzisiaj zdobi krajobraz średniowiecznej panoramy miasta.
Młyn i pałac Wiecherta
Młyn był własnością Franciszka Wiecherta. Niegdyś tradycja młynarska na tutejszych rejonach była bardzo popularna, a sam Wiechert rozbudował przedsiębiorstwo tworząc z niego prężnie działającą rodzinną firmę. Własnością Wiecherta był także pałacyk, który charakteryzował się delikatnym zdobieniem. Dziś budynki są zabytkami.
Kościół św. Wojciecha
Kościół powstał z inicjatywy ks. Henryka Szumana. Projektantem budowli był Kazimierz Ulatowski. Świątynia została wzniesiona w latach 1934-1939.